Kupujeme seno: Je lepší první seč nebo otava?
Moc nám záleží na tom, aby vašim čtyřnohým čumáčkům chutnalo a měli se nejlépe jak jen to jde. Velikou roli v tom hraje jejich výživa. Je to podobné jako s lidmi. Každému chutná něco jiného, ale zásady správné výživy platí pro všechny. Často se nás ptáte, zda je lepší kupovat seno z první seče nebo z té druhé, které se říká otava. Proto jsme připravili tenhle článek. Tak se do toho pusťme 🙂
Co je to první seč?
První seč je vlastně seno v pravém smyslu slova. Díky svému složení má vyšší podíl vlákniny. Je to dáno tím, že obsahuje více květů travin, klásků a lata (jednoduché hroznové květenství trav). Má také silnější stébla. První seč je vhodná pro všechna býložravá zvířata. Je ale pravda, že ta větší, jako jsou koně, poníci, skot, ovce či kozy si s první sečí poradí snadněji, než malí domácí mazlíčci – králíčci a morčátka.
… A ta druhá, čili otava?
Otava je druhé v roce posekané a usušené seno. Právě díky tomu, že je druhé, má vyšší podíl bílkovin. Ty jsou obsaženy v listech trav, jejichž podíl je v druhé seči vyšší než v té první. Jinými slovy – ve druhé seči už zdaleka nenajdeme tolik klásků a lat. I druhá seč je vhodná pro všechny býložravce, ale protože je zkrátka jemnější, malí hlodavci si s ní poradí lépe než s první sečí. S ohledem na počasí a podnebí v našich končinách bude otavy vždycky méně než první seče. Tak už to zkrátka je.
Komu tedy dát jaké seno?
Zdálo by se, že odpověď na otázku je jednoduchá. Skutečnost je však trochu složitější :). Právě tady se dostáváme k tomu, co jsme už zmínili v úvodu. Základem je, že svému čtyřnohému miláčkovi byste měli dávat pouze kvalitní seno, které nepráší. Tuhle podmínku splňuje veškerá naše produkce, takže to si můžete odškrtnout.
Kde je tedy ta „komplikace“? Spočívá v tom, že některé mlsné jazýčky mají rádi spíše první seč, i když by podle své velikosti měli mít v oblibě spíše otavu. Ano, mluvíme především o králičích a morčecích mlsounech. Máme opravdu obrovskou radost, že nám často píšete a posíláte fotky a videa, jak vaši mazlíci milují naše seno (mrkněte třeba na náš Facebook), i když dosud jakékoli jiné seno striktně odmítali.
Dobře. A jak je to s barvou sena?
Také se nás někdy ptáte, jestli má být seno zelené nebo zlaté, zda není žlutá barva znamením, že je něco špatně apod. Na to je odpověď poměrně jednoduchá.
Barvu sena určuje složení bylin a trav na louce. Když seno zmokne, během sušení trochu zežloutne, ale neublíží mu to. Není pravda, že by se při tom vyplavily ze sena živiny. Tak snadno se z trávy dostat nedají, nebojte. Seno může zežloutnout i v případě, že na něj dlouho svítí sluníčko (zkrátka protože je to seno). Nicméně: pokud není plesnivé nebo zapařené (a samozřejmě když nepráší), může se bez problémů krmit.
Na senu si dáváme opravdu záležet
Seno je náš svět. Zakládáme si na tom, že kdykoli se setkáte se značkou Plavnická, znamená to kvalitu bez kompromisů. Máme radost, pořád roste počet vás, majitelů a chovatelů, kteří u nás pravidelně nakupují. Mrkněte se, co máme v nabídce. Najde se tam něco pro každého. Od zdravého pamlsku pro králíka nebo morčátko přes neuvěřitelně populární seno v krabici až po seno pro celou stáj koní.
Autor článku:
Jan Petrtyl
Fotografie: Jonas Weckschmied a Peyman Toodari, Unsplash