Betaglukan: proč a jak pomáhá králíčkům a morčátkům?
Jistě jste si všimli nabídky zdravých, bezobilných sušenek. Donutky spolu s koláčky jsou plné bylinek a zeleniny. Slouží tudíž především jako pamlsky ozvláštňující jídelníček. Betaglukanová srdíčka jsou však mnohem prospěšnější a mají mnoho podpůrných účinků, které jistě stojí za zmínku. Přehledně to shrnujeme v tomto článku.
Co je to betaglukan ?
Betaglukan je znám jako prostředek přirozeně podporující imunitu. Nejedná se však o doplněk vyrobený uměle v laboratořích. Naopak – je čistě přírodní. Nejčastěji jej lze získat z mořských řas, hub, kvasnic, obilných zrn a mnoha jiných rostlinných buněk. Není prospěšný pouze pro zvířata, ale i pro nás, lidi.
Jak často a kolik betaglukanu dát králíčkovi nebo morčátku?
Jak už bylo výše zmíněno, jedná se o přírodní produkt. Při podávání se není čeho obávat, nelze se jim předávkovat. Pro zvířátko je vhodné dlouhodobé užívání, protože nějakou dobu trvá, než se účinná látka dostane do buněk a nastane uspokojivý účinek (u lidí se dostavuje přibližně do 3 dnů). Dosud nejsou známy žádné vedlejší účinky ani nekompatibilita s další medikací, je tedy bezpečné podávat jej spolu s ostatními možnými léky. Všeobecně doporučované dávkování je 2mg betaglukanu na 1 kg zvířete denně. Vy však nemusíte mít starosti s rozvažováním. Právě jedno srdíčko v balení, obsahuje potřebnou dávku (2 mg) na den. Pokud zvířátko momentálně trpí zdravotními komplikacemi, je vhodné dávku zvýšit.
Betaglukanová srdíčka se skvěle krmí
Pro králíčky, morčátka a další chlupáčky bývá podávání betaglukanu velmi náročné. Zkuste si betaglukan rozmělnit a podávat jej například stříkačkou. Zvířátku se to jistě nebude líbit, bude se snažit s vámi bojovat a možná vás odmění i pěkným kopancem. Takový stres a nepřirozená poloha při podávání může stavu zvířátka naopak ještě přitížit. Betaglukanové sušenky jsou však skvělým způsobem, k bezpečnému a klidnému podávání. Navíc jsou obohaceny i o další, přírodně imunitu podporující rostliny:
- Lichořeřišnice je známá jako přírodní antibiotikum posilující imunitu. Mimo to má i antivirové a antibakteriální účinky. Je schopna léčit i záněty a infekce.
- Březové listí působí protizánětlivě, močopudně a proti bolesti.
- Listy vrby – Listy vrby mají opět protizánětlivé účinky a tiší bolest. Nejznámější je jejich podpora, přirozené střevní mikroflóry. Zejména králíčci mívají problémy s kokcidiemi, které se vlivem nemoci, či stresu mohou snadno přemnožit. Vrbové listí obsažené v sušenkách je tudíž skvělou prevencí.
- Okvětní lístky růži jsou snad tou nejoblíbenější pochoutkou králíčků. Z Chovu Miro je doporučuje 18 z 18 králíčků :).
Kdy betaglukan podávat?
Betaglukanová srdíčka se mohou podávat stále, imunitu je skvělé podpořit vždy! Nejvíce se však uplatní při možných infekcích, zánětech, alergiích, plísni, kožních onemocněních, stresu, parazitech. Výborně se hodí i pro chlupaté onkologické pacienty, před různými zákroky (kastrace), hojení ran apod.
Autorka článku:
Miroslava Koldová
Chov zakrslých králíčků Miro
+ 420 720 334 283
Cover photo: Miroslava Koldová
Spolupráce Chov Miro a Plavnická
S firmou Plavnická, toho mám mnohem víc společného, než jen prodej sušenek. Snažíme se skutečně porozumět trávení a potřebám těch, kteří nám i vám dělají věrné chlupaté společníky. Chceme, aby vám dělali radost co nejdéle to jejich zdraví dovolí. K tomu je potřebná zdravá a přirozená strava. Ta je totiž klíčem k dlouhému a spokojenému životu. Proto je tu seno bez škodlivých látek a prachu, či sušenky skutečně podporující imunitu a nenarušující trávení. Vycházíme z toho co je přirozené, čisté, bez zbytečně přidaných syntetických a škodlivých látek, a pojiv. Máme opravdu radost, že chlupáčům naše produkty nejen chutnají, ale hlavně že jim dělají dobře!